Jak dbać o więźbę dachową – 5 prostych sposobów

| Zaktualizowany: Utrzymanie domu

Dbanie o własny dom jest jednym z podstawowych obowiązków jakie musimy spełniać. Nie chodzi tutaj jedynie o utrzymanie porządku, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo i zdrowie Twojej rodziny. Tak jak w przypadku dbania o więźbę dachową.

Jednocześnie może tutaj pojawić się obawa, że wymaga to specjalistycznej wiedzy czy też umiejętności. Jednak jeśli chodzi o sprawdzenie stanu więźby dachowej naszego domu wystarczy, że od czasu do czasu wykonasz te proste czynności lub po prostu rzucisz okiem. Nawet ot tak, przy okazji.

1. Sprawdzanie twardości drewna

  • Wykonujemy poprzez nakłucie drewna np. nożem. Nóż nie powinien wejść głębiej niż 0,5cm. Jeśli wejdzie głębiej może to oznaczać, że drewno jest spróchniałe i/lub zagrzybione.

2. Obecność szkodliwych owadów

  • Dokonujemy oględzin więźby pod kontem obecności owadów niszczących konstrukcję drewnianą. W przypadku zauważenia świeżych śladów żerowania owadów należy jak najszybciej przystąpić do ich zwalczania. W przypadku znacznie uszkodzonych przez owady elementów więźby dachowej, należy jak najszybciej wymienić zniszczony element.

3. Zacieki

  • Poddając więźbę oględzinom sprawdzamy czy nie występują ślady po zaciekach. Jeśli tak może to oznaczać, że dach jest rozszczelniony i przecieka w pobliżu zauważonych śladów zacieków. Przecieki mogą doprowadzić do przegnicia elementów drewnianej konstrukcji. Nieszczelności należy jak najszybciej zlikwidować, a wazie potrzeby wymienić przegniłe elementy konstrukcji.

4. Odkształcenia płaszczyzny dachu

  • Oglądając więźbę z zewnątrz sprawdzamy czy na płaszczyźnie dachu nie ma odkształceń i wgięć dachu. W przypadku zaobserwowania znacznych zdeformowań dachu należy poddać więźbę renowacji, gdyż jej elementy mogą być znacznie zdeformowane, spękane lub złamane. W przypadku niewielkich nierówności nie należy obserwować dach, nie ma naglącej potrzeby przeprowadzania renowacji.

5. Sprawdzanie mocowań

  • W razie możliwości należy sprawdzać łączenia poszczególnych elementów więźby. Drewno pracuje w czasie i łączenia te mogą się obluzowywać. Należy sprawdzać je co kilka lat.

(źródło: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-sprawdzic-stan-techniczny-drewnianej-konstrukcji-dachowej-poradnik)

Zajmujemy się sprawami budowlanymi od lat. Znamy urzędników, ich podejście i wiemy jak z nimi rozmawiać. Papierologia również nie ma przed nami tajemnic.

Jeśli planujesz budowę domu, to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *